“Sild med Sibelius” Tysværtunet 25.03

MiRo-ensemblet logo

SILD MED SIBELIUS

MiRo-ensemblet møter Sildakongen

TYSVÆRTUNET KULTURHUS

TORSDAG 25/3 KL.1900

Et uvanlig samarbeid

Sildakongen Arvid Otto Mørch, ambassadør for sild og kjent som sjømann, industribygger og folketaler. Han foredrar i kjent stil om sildetida, folks liv under harde kår og sildas betydning for hele det vestnorske samfunnet. Sildakongen har som kjent vært mye i vinden den siste tiden i forbindelse med bruken av Sildakongenavnet. Om han ønsker å kommentere noe av det, gjenstår å se.

Det er liten tvil om at sildetida og sildefisket hadde en usedvanlig stor betydning for hele oppbygningen av samfunnet på vestsida av Norge. Men dette var ikke noe som kom gratis, og mye slit og strev lå bak velstanden som ble resultatet av denne virksomheten.

Anne Kjersti Aarhus og Vidar Aarhus er spesielt invitert som gjester som kan vise oss sildas store betydning for lokalsamfunnet i Tysvær.

Komponisten Sibelius betydning for silda er ikke mye kjent. Det er fordi denne forbindelsen ikke er særlig stor. Det er likevel artig å presentere disse emnene sammen. Andre har gjort det før oss; tenk på NRKs Studio Sokrates, jazz og filosofi. Publikum får en presentasjon av den finske musikkmester som kanskje vil være noe uventet i en slik sammenheng som dette.

De store og kjente verkene av Sibelius er med slik som Kareliasuiten, Valse triste og Finlandia. Dette er musikk som har erobret seg en selvsagt plass i verdensmusikkens repertoar.

Etterpå går man over til å nyte Sildakongens gedigne sildabord